Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Siz de Başarabilirsiniz!

Günümüzde “üniversite mezunu olmak”, diplomalı işsizlik oranı %30’a çıkmışken, iş bulmak için yeterli olmamaya başladı. İkinci, hatta üçüncü dil bilmek; yüksek lisans, hatta doktora yapmış olmak, çoğu iş veren tarafından (iş için lazım olmasa bile) aranan kriterler haline geldi. Hal böyle olunca, küçük yaşlardan itibaren “at yarışı” zihniyetiyle yetişir olduk. Kendimizi sürekli bir kalıba sokmaya; “en iyi okullar”da okumaya, “en iyi vasıflar”ı edinmeye ve sonra da“en iyi iş yeri”ne girmeye çalışıyoruz. “En iyi”; kime ve neye göre?

Şimdiye kadar hep “açıklarınızı kapamaya” odaklandınız. Hiç anlamadığınız derslerden özel ders aldınız, haftasonlarınızı yabancı dil kurslarında geçirdiniz, işten çıkıp yüksek lisans derslerine gittiniz… Aklınızın ucundan hiç kalıpları yıkıp “iyi olduğunuz bir şeyde” kendinizi geliştirmek geçti mi? Belki de bir mühendis olmak yerine, tiyatrocu olmak isterdiniz? Ya da odaklanma probleminiz yüzünden bir türlü bitiremediğiniz testleri çözmek yerine, sürekli konuştuğunuz için size kızan öğretmeninizden ilham alıp bir güzel konuşma kursuna gitmek? Veya “Her gün aynı şey; bıktım şirket hayatından.” diye şikayet etmek yerine, kendi işinize sahip olmak? Kimbilir!

Girişimci Koçu Cameron Herold’un “Let’s Raise Kids to be Entrepreneurs” isimli konuşmasında da söylediği gibi, ne yazık ki, eğitim sistemi öğrencilere “bir şirkete girip çalışmayı” öğretiyor, girişimci olmayı değil. Oysa girişimcilik doğuştan gelen bazı vasıflara bağlı olmasının yanısıra; aynı zamanda geliştirilebilir de bir özellik. Birçok akademik çalışma (örn; Hisrich ve Peters, 2002; Timmons, 1999) girişimciliğin doğuştan olduğu iddiasını “mit” olarak tanımlıyor. Bu çalışmalar kişinin doğuştan gelen doğal yeteneklerinin olabileceğini; fakat aynı girişimcilik kapasitesine yıllar içinde biriken yetenek, bilgi ve tecrübe ile de ulaşılabileceğini söylemektedir. Aynı şekilde bu çalışmalar, girişimcilik yeteneğinin okul başarısıyla uzaktan yakından alakası olmadığını savunuyorlar.

Gözlem yeteneğiniz varsa, insanların ihtiyaçlarını ve neyle ilgilenebileceklerini sezebiliyorsanız, bir şey yapacağınız zaman ne tür kaynaklara ihtiyacınız olabileceğini tahmin edebiliyorsanız, hayal gücünüz yüksekse, yaratıcı ve bağımsız bir karakteriniz varsa, insanlarla beraber çalışıp gerektiği zaman onlara liderlik yapabiliyorsanız; siz de girişimci olabilirsiniz demektir!

Girişimlerimizden Online Soru Antrenörü Torpilli’nin kurucusu, 1987 doğumlu Cenk Altı, iki senelik iş tecrübesinin; Türkiye’nin ilk online ekspertiz sitesi Bu Kaç Para Eder’in kurucusu, 1975 doğumlu Muazzez Bodur ise 15 senelik iş tecrübesinin ardından kendi şirketlerini kurmaya karar vermiş. Cinsiyetiniz, yaşınız, iş tecrübeniz ne olursa olsun; eğer bir hayaliniz varsa, siz de başarabilirsiniz! Bir yere bağlanmış olma duygusunun ya da “Artık başlamak için çok geç!” veya “Kaynağım yok, ne yapayım!” gibi düşüncelerin, sizi engellemesine izin vermeyin. Eğer kararlıysanız, sizi daha mutlu edecek olan kendize ait işinize başlayabilirsiniz. Fikrinize inancınız, yeteneğiniz ve planınız varsa sermaye bulabilirsiniz.

Ve en önemlisi; asla yılmayın! Unutmayın ki yeni işler başlatmak risklidir ve bazen başarısızlıkla karşılaşmak da olasılıklar dahilindedir; ama fikirlerin başarısız olması, girişimcilerin başarısız olduğu anlamına gelmez. Önünüze çıkan her olumsuzluktan bir ders almalı ve yolunuza devam etmelisiniz. Belki de bir bakarsınız, bir sonraki “başarılı girişimci hikayesi” sizsiniz!