Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Sıkça Sorulan Sorular

Enkuba Programı’na katılacak girişimleri seçerken neleri önemsiyorsunuz?

Seçimlerimizde nelere önem veriyoruz? Bizim için en önemli unsur kurucu ekibin girişimci özelliği taşımasıdır. Öncelikle başvuran ekiplerin projelerini gerçekleştirebilme ve bunları ekonomik hayata aktarabilme yetilerini değerlendiriyoruz. Yeni ekonomi düzeninde nasıl bir yer edineceklerini anlamak istiyoruz. Bizce iş fikirlerinin, girişimcilik yetilerine kıyasla ikincil önceliği var. Çünkü iyi fikirler ancak çok iyi ekipler tarafından uygulanıp, sürdürülebilir hale getiriliyor. Yetkin ekipler birden fazla iyi fikir üretebiliyorlar.

Sadece yeni kurulmuş şirketlerle mi çalışıyorsunuz? 2-3 yıllık bir şirket başvuruda bulunamıyor mu?

Her ne kadar öncelikli olarak kurulmak üzere olan ya da ilk yılını doldurmamış şirketlerle çalışmayı tercih etsek de katkı sağlayabileceğimizi düşündüğümüz ve büyüme potansiyeli gördüğümüz her şirketle çalışabiliriz.

Başvuruda bulunmak için önceden hazırlanmış iş planına ihtiyacımız var mı?

İş planınızın olması şart değil, ancak önceden hazırlamış olmanızı tercih ederiz ki çalışmalarımız bir an önce başlasın.

Enkuba nerede ve kurucuları kim?

Enkuba ekibi İstanbul ve Amsterdam’da çalışmaktadır. Kurucu ekibimiz uzun seneler teknoloji ve finans sektöründe çok değerli deneyimler edinen profesyonellerden oluşmaktadır. Web tabanlı yeni şirketlere yatırım ve danışmanlık yapmak isteyen kurucularımızı Ekip sayfasında daha yakından tanıyabilirsiniz.

Enkuba Programı hangi çalışmaları içeriyor?

Öncelikle şirketlerin iş planlarını oluşturuyoruz. Sonrasında onları Enkuba Programı’na dahil edip sermayeden mentorluğa kadar pek çok konuda destek sağlıyoruz. Daha detaylı bilgi için Program sayfamızı inceleyiniz.

Yaptığınız yatırımlar karşılığında şirketlerden ne bekliyorsunuz?

Proje sahipleri /kurucular ile ortak yürütülecek inkübasyon çalışmasındaki katkılarımız ve koyacağımız başlangıç sermayesine karşılık kurulacak şirketten %10 ile 15 arasında değişen bir azınlık hisse payı alıyoruz. Daha detaylı bilgi için ortaklık yapısı sayfasını inceleyiniz.

Eğer şirketimiz başarılı olmaz ise ne oluyor?

Ne yazık ki her girişim başarıyla sonuçlanmıyor. Böyle durumlarda Enkuba Programı’ında edindiğiniz donanım ve çıkarımlarınızın yeni girişimlerinizde son derece faydalı ve yol gösterici olduğunu göreceksiniz.

Tam zamanlı çalışmak zorunda mıyım?

Bu soruyu sormanızdan şu anda başka işlerde de aktif olarak çalışıyor olduğunuzu varsayıyoruz. Bizler yatırım yapacağımız şirket kurucularından, yani beyin takımından, tüm önceliklerini yeni girişimlerine vermelerini bekliyoruz. Başka bir deyişle, tam zamanlı çalışmalarını umuyoruz.

Başka sorularım için kime/nereye danışmalıyım?

Daha fazla bilgi edinmek ya da başka sorular sormak istiyorsanız info@enkuba.com adresine e-posta atmanız yeterli.