Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Seri Girişimci Elon Musk’ın Son İnovasyonu: Süper Şarj Teknolojisi

“Failure is an option here. If things are not failing, you are not innovating enough.”
Elon Musk

Elon Musk

İnternet üzerinden kredi kartı kullanmadan ödeme yapmayı sağlayan ilk sistem olan Paypal, uzaya araç gönderen ilk özel kuruluş olan SpaceX, elektrikli araç üretimi yapan Tesla Motors… Sürekli değişim gösteren ve yeni teknolojilere açık olan internet, uzay araştırmaları ve temiz enerji sektörlerine ait bu üç firmanın ortak yanı kurucuları Elon Musk. Her çalışmasında tamamen farklı bir sektöre girerek yenilikçi çözümler sunan Musk girişimcilik tanımının deyim yerinde ise “hakkını veriyor”.

Tesla S Model

“Para sadece veri tabanında yer alan bir kayıt.” düşüncesi ile yol çıkan, Visa/Mastercard’a rakip Paypal ve devlet tekelinde sürdürülen uzay araştırmalarına rakip olarak kurduğu SpaceX şirketlerinde benimsediği yenilikçi tutum ile başarıya ulaşan Elon Musk, elektrikli araç sektöründe de otomotiv devlerine kafa tutuyor. 24 Eylül’de kurucusu olduğu Tesla Motors adına basının karşısına çıktı. Elektrikli arabaların üretimi ve kullanımı elbette yeni bir haber değil. Fakat Tesla Motors’un geliştirdiği süper şarj teknolojisi (supercharging technology) otomotiv sektöründe devrim yaratıyor.

Sorunu belirle, yenilik sun, uygula!

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bir girişimciye ait en önemli özelliklerden biri olumsuz koşullarda çözüm odaklı çalışarak avantajlı durum yaratabilme kabiliyeti. Seri girişimci ve yenilikçi Elon Musk konuşmasında ürettikleri yeni şarj sisteminin tüketicilerin elektrikli araçlara karşı temel önyargılarını nasıl yıkacağını anlatıyor. Daha önce belirlediği sorunlara sunduğu yeni çözümler sayesinde Renault, Chevrolet gibi dev isimlere meydan okuyor.

İnsanları düşündüren temel sorunlardan biri şüphesiz elektrikli araçların şarj süreleri ve dolu şarj ile alınan mesafe. Tesla Motors, ürettikleri süper şarj noktaları ile Model S araçların yarım saatlik şarj sonunda 150 mil yani yaklaşık 240 km yolculuk etmesine olanak sağlıyor. Yolculuğunuz sırasında yemek molası verdiğinizde aracınızı şarja takıp molanızın sonunda 240 km’lik menzili ile tekrar yola çıkabilirsiniz. Renault’un 3 – 8 saat arası şarj sonunda sahip olduğu 160 km menzil ve Chevrolet’in 4 saatlik şarj sonunda aldıpı 80 km yol ile kıyaslandığında azalan şarj süresi ve alınan verim, süper şarj teknolojisinin en büyük avantajlarından biri.

Süper Şarj İstasyonu

İnsanların elektrikli araçları pratik bulmamalarının bir sebebi de yakıtın araç yerine bu seferde elektrik üretmek için santrallerde harcanacağını, yakıt sorununa yenilikçi bir çözüm olmadığını düşünmeleri. Tesla Motors’un buna karşı çözümü ise güneş ışığı! Tesla araçlarında kullanan elektriğin, süper şarj noktalarında solar paneller aracılığı ile güneş ışığından üretiliyor olması tüketicinin çevreci kaygılarına çözüm olurken, süper şarj teknolojisinin diğerlerinden sıyrılmasını sağlıyor. Süper şarj noktaları enerji üretimi sırasında karbondioksit çıkışı olmadığından hem çevre dostu, hem de tükenmeyen bir kaynak olduğu için bütçe dostu. Ayrıca süper şarj noktalarının ürettiği fazla enerji ulusal elektrik şebekesine konut ve iş yerlerinde kullanılmak üzere satılabiliyor. Bu ek gelir kaynağını da hesaplayan Elon Musk şarj istasyonlarının Tesla araba sahipleri için bedava hizmet vereceğini açıkladı. Güneş enerjisi gibi masrafsız bir kaynaktan elektrik üreterek ve fazlasını devlete satarak müşterilerine ücretsiz hizmet sağlayarak Tesla Motors araçlarının pazar payını büyütmekte ısrarlı.

Konuşması sırasında Elon Musk’ın giydiği kıyafetin arkasında yer alan slogan kendisinin girişimci olarak benimsediği tutumu da vurguluyor: “Driving the revolution”

İnternet sitelerinde yapılan yorumlar tüketicilerin kafalarında hala soru işaretleri olduğunu gösteriyor: Elektrikli araçlara talep arttığında artan kullanıcı sayısı ile şarj istasyonlarında kuyruk sorunu ortaya çıkar mı? Süper şarjörlerin yüksek maaliyetini de hesaba katarsak şarj istasyonlarının ücretsiz kullanılıyor olması ürün tanıtımı süreci ile sınırlı mı kalacak? Diğer modellerde olduğu gibi standart şehir elektriği kullanılabiliyor mu? Kapalı havalar ve kış mevsimi sorun oluşturur mu? Bunlar ve benzeri sorular bizi meşgul ede dursun, Tesla Motors ve Elon Musk çalışmalarına hızla devam ediyor. Sektörün tepkisini ve ardından gelecek yenilikleri merakla bekliyoruz. Tabi Elon Musk’in bambaşka bir sektördeki yeni çalışmalarını da…