Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Program

Enkuba ekibi olarak, başta Türkiye olmak üzere, Doğu Avrupa ülkelerinde yeni kurulmuş ya da kurulmakta olan, mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketlere yatırım ve danışmanlık yapıyoruz. Yenilikçi ve büyüme potansiyeli olan girişimlere öncelik veriyoruz. Yeni yaklaşımlara ve paylaşımlara açık, istekli ve dinamik girişimcilerle çalışıyoruz. Takım ruhunu önemsiyoruz. Bu özellikleri taşıdıklarını düşünen proje sahiplerini Enkuba Programına başvuru yapmaya davet ediyoruz.

ADIMLAR

Adım 1: Başvuru

Başvurmak için tek yapmanız gereken, başvuru formunu doldurup bizlere göndermek. İlk değerlendirmelerimiz sonucu seçtiğimiz ekipleri yüz yüze görüşmeye çağırıyoruz.

Adım 2: Değerlendirme

Yüz yüze yaptığımız görüşmelerde ekipleri ve projelerini detaylı bir şekilde değerlendirip kriterlerimize uygun olanları seçiyoruz.

Seçimlerimizde nelere önem veriyoruz? Bizim için en önemli unsur kurucu ekibin girişimci özelliği taşımasıdır. Ekiplerin projelerini gerçekleştirebilme ve bunu ekonomik hayata aktarabilme yetilerini değerlendiriyoruz. Yeni ekonomi düzeninde nasıl bir yer edineceklerini anlamak istiyoruz. Bizim için iş fikirlerinin, girişimcilik yetilerine kıyasla ikincil önceliği var. Çünkü iyi fikirler ancak çok iyi ekipler tarafından uygulanıp, sürdürülebilir hale getiriliyor. Yetkin ekipler birden fazla iyi fikir üretebiliyorlar.

Beraber çalışacağımız ekibe karar verdikten sonra, aynı kurucu ekiple masa başına oturup hisse dağılımlarının da belirtildiği ortaklık yapısı ve iş planı üzerinde çalışmaya başlıyoruz.

Adım 3: Birlikte Çalışma

Kurucu ekibin nitelikleri ve projenin ihtiyaçlarına göre 3 aylık yoğun bir çalışma program hazırlıyoruz. Bu program süresince kurucu ekip ürünlerini geliştirmeye üzerinde çalışırken, biz de teknik ve ürün geliştirme uzmanlığımızı, program fırsatlarını ve mentor ağı desteğini sağlıyoruz.

Beraber geliştirdiğimiz iş planı süreç boyunca yol göstericimiz oluyor. Değerlendirme buluşmaları bu süreci en doğru şekilde yönetebilmemiz için bizlere yardımcı oluyor. Kurucu ekiple haftalık görüşmelerin yanı sıra ayda bir kez düzenlediğimiz değerlendirme yemeklerinde bir araya geliyoruz ve ekiplerin o güne kadar yaptıklarını inceliyor, tartışıyor ve bir sonraki adımlarını belirliyoruz. Ekipler bu sayede hedeflerinin gerisinde kalmıyor, projelerini ileri safhalara taşımak için motive oluyorlar. Bu sürecin sonunda kurucu ekibi iş yürütebilecekleri konuma getirmeyi hedefliyoruz.