Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Türkiye İnternet Sektörü ve Enkuba The Economist’te!

Dünyanın önde gelen haber dergilerinden The Economist yeni sayısında Türkiye internet sektöründeki hızlı yükselişi ele aldı. Yazıda, sektördeki hızlı büyümenin ve Türkiye’deki internet kullanım oranının %44’e ulaşmasının başlıca nedenleri nüfusun çoğunluğunun gençlerden oluşması ve online gelişmelere erken adapte olmaları olarak gösteriliyor. Türkiye’nin Facebook üzerindeki 7. büyük ulusal topluluk olması ve %60’lık bir oranla Avrupa ortalamasının üzerinde kredi kartı kullanımına sahip olduğuna da değinilen yazıda, sektörün büyümeye devam edeceği  belirtiliyor.

Penetrasyon Oranları

Türk internet şirketlerinin yabancı iş modellerine yerel ihtiyaçları da karşılayacak şekilde yön vererek kazandıkları başarılar ve aldıkları yabancı yatırımlar da yazıda detaylı olarak işleniyor. Sektördeki hareketliliğin yabancı yatırımcıların yanı sıra yurtdışında deneyim kazanmış başarılı isimlerin de ilgisini çekmeyi başardığı belirtiliyor. Ayrıca Türk televizyon ve kültürünün Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da popüler olması ve ünlülerin de etkisi ile şirketlerinin özellikle bu bölgelerde genişleme potansiyelinin yüksek olduğuna da değiniliyor.

Sektördeki gelişmelere paralel olarak girişimcilere yönelik etkinliklerin sayısındaki artış ve başarılı kurucuların yatırımcı ve mentor olmaları ile Melek Yatırımcılık kavramının da değiştiği belirtiliyor. Bunlara ek olarak girişimleri desteklemek amacıyla kuluçka merkezlerinin kurulmaya başlandığı belirtilirken Enkuba ve girişimlerinden Bu Kaç Para Eder ve Torpilli bu alanda örnek olarak gösteriliyor.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.