Enkuba yenilikçi girişimcilerin mobil ve internet ürünleri geliştiren şirketler yaratmalarını hızlandırır.

Enkuba

s

Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimciden yeni bir uygulama: Wallit!

Teknolojiyle beraber yaşam tarzlarımızda büyük değişiklikler olduğu bir gerçek; ama geçmişten de tamamen kopmuş değiliz. Yeni ürünlerin ve servislerin pek çoğu aslında geçmişteki ürünlerin teknolojiye uygun sürümleri olarak karşımıza çıkıyor. Genç kızların kilitli günlüklerinin yerini “internet günceleri”  yani bloglar alırken,  indirimli ürünler için gazeteden kupon kesmek yerine sınırlı süreli indirim sağlayan siteler tercih ediliyor. Silikon Vadisi’nde çalışmalarını sürdüren Veysel Berk ise, Wallit uygulaması ile duvar yazısı kavramını çağı yakalayarak sanal dünyaya taşıyor.

Herkesin içinde potansiyel bir girişimci olabilir    

Veysel Berk’in eğitim geçmişi alışageldiğimiz girişimci profilinden farklı: Boğaziçi Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü bitiren Berk, Berkeley’de akademik kariyerine devam etmiş. Webrazzi’de yayınlanan röportajında eğitimi ile şu an yoğunlaştığı kariyeri arasındaki farklılık hakkında “ Hiçbir zaman mobil teknolojilere uzak olmadım.” demiş. Bir televizyon kanalında yayınlanan röportajına göre laboratuvarda günlerce çalışmaktan sıkılan Veysel Berk, yalnızlığını giderecek bir şeyler düşünmeye başlar ve bu fikir ona girişimcilik dünyasının kapılarını açar.

Wallit: Sanal duvarlarda  “Ben burdaydım!” demek için

Bir iPhone uygulaması olan Wallit, kapsama alanınızda bulunan “sanal duvar”lara Facebook/Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızla veya anonim olarak seçtiğiniz kullanıcı adı ile yorum yapmanızı, resim ve video göndermenizi sağlıyor. Günümüzün “Kilroy was hereversiyonu da diyebiliriz. Uygulamayı indirdikten sonra tüm sanal duvarlarda yazılanları okuyabiliyorsunuz; ancak duvarlara yazı yazmak için belirli bir kapsama alanında olmanız gerekiyor.

“İnsanlar binlerce yıldır içlerinde olan bir içgüdü ile mağara duvarlarına, ziyaret ettikleri yerlere kendilerinden bir şeyler bırakmak istiyorlar. İnsanların içerisinde, gittikleri yer ile bağ kurma ihtiyacı var. Wallit bu problemi çözüyor.”  Veysel Berk

Derbi alanları Wallit için en uygun alanlardan biri. Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ya da Bağdat Caddesi’nde açılan sanal duvarlarda derbi zamanları yoğun paylaşım görülüyor. İlerleyen zamanlarda sanal duvarlar restoran ve mağazalarda ya da şirket ve markalar için etkin bir müşteri geri bildirim kaynağı olarak kullanılabilir.

Bu uygulamayı diğer sosyal paylaşım ağlarından ayıran önemli bir özellik ise; sadece o konumda bulunan kişilerin paylaşım yapabiliyor olması. Böylece sadece o konuma ait, diğer kalabalığın temizlendiği bir paylaşım ortamı oluşuyor. Şirket ve markalar adına düşündüğümüzde bu özellik oldukça faydalı, çünkü yapılan yorumların daha güvenilir olmasını sağlıyor.

Hızlı bir çıkış yaptı

Mentorlarımızdan biri olan TurkishSpark kurucusu Babür Özden’in de Chief Marketing Officer olarak ekibinde yer aldığı Wallit, Foursquare’in dokuz ayda ulaştığı yüz bin kullanıcı sayısına sadece birkaç haftada ulaşarak hızlı bir başlangıç yaptı. Apple Store’da tam yüz on ülkede “önerilen uygulama” olarak öne çıkarıldı ve OpenTable, HP, Storm Ventures ve T&T Capital gibi yatırımcılardan toplam 1,2 milyon dolar yatırım almayı başardı.

Hızlı çıkışlarının ve ulaştıkları yüksek rakamların ardından Wallit ekibi çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Kullanıcılarından gelen geri bildirimleri de dikkate alarak uygulamayı sürekli ileriye taşıyan ekip hızlarını kesmiyor ve Wallit 2.0 için hazırlanıyor. Üniversiteler ve liseler gibi daha dar alanlarda içerik odaklı sanal duvarlar oluşturmayı ve bu duvarları öne çıkarmayı hedefliyorlar. Bu sayede uygulama, ortak noktaları olan insanları bir araya getirecek ve zengin içerik paylaşımı olan bir network oluşacak. Android tabanlı telefonlar için ise çalışmalar devam ediyor; sevindirici haber çok yakında gelecek.

Enkuba’ya gelerek bizi ofisimizde ziyaret eden Veysel Berk’den Wallit sürecini dinleme fırsatını bulduk. Her fırsatta Türk girişimcilerle ve yazılımcılarla iletişim kurmaktan ve onlara yardım etmekten keyif duyduğunu belirten Veysel Berk, Salı gününe kadar Türkiye’de olacak. Kullanıcı sayılarını arttırdıkları gibi ekiplerini de büyütmek isteyen Wallit’de yer almak isteyen mühendisler ve yazılımcılar veysel@wallitapp.com adresinden kendisine ulaşabilirler.

Wallit ekibini başarılarından dolayı tebrik ediyoruz. Silikon Vadisi’nden gelen haberler, diğer Türk girişimcilere de esin kaynağı olmalı diyor ve soruyoruz: Benzer başarılara Enkuba desteği ile siz de neden ulaşmayasınız ki?